تبلیغات
منبع کلیه موضوعات روانشناسی - مطالب مهر 1390

شخصیت چیست؟

جمعه 29 مهر 1390  09:18 ب.ظ

نوع مطلب :روانشناسی شخصیت ،

شخصیت یعنی ، مجموعه‌ای از رفتار وشیوه‌های تفکر شخص در زندگی روزمره که با ویژگی های بی همتا بودن ، ثبات (پایداری) و قابلیت پیش بینی» مشخص می‌شود. از این تعریف چندین نکته قابل استنباط است.
 
بی همتایی و تفاوت : شخصیت یک فرد بی‌همتاست و در عین بعضی مشابهت‌ها ، هیچ دو شخصیت یکسان و همسان وجود ندارد
.


ادامه مطلب

نوشته شده توسط: پیمان کوره پز | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

برچسب ها: شخصیت ، شخصیت چیست ، روانشناسی آدم ، روانشناسی شخصیت ، رفتار انسان ، رفتار و شخصیت ،

حفظ روحیه به هنگام از دست دادن شغل

چهارشنبه 27 مهر 1390  03:01 ب.ظ

نوع مطلب :موضوعات متفرقه ،

از نظر روانشناسان، اتّفاقات زندگی ما برداشتی از افکارماست، هر آنچه که در خیال ما بگذرد و به آن فکر کنیم، ناخودآگاه برای ما پیش خواهد آمد، متأسفانه امروزه بیشتر مردم با بدبینی و غرق شدن در افکار منفی و تأثیر آن در توانایی هایشان، خود بر خود ضربه می زنند، بی شک، با ادامه ی این رویه، افسردگی تمام روح بیشتر مردم را تسخیر خواهد کرد.

در این بین، با همین افکار، ناگهان خود را در مسیر از دست دادن شغل خود یا تحلیل مهارتها، می بینیم، امّا همین لحظه با اندکی تحمل و خواندن این مقاله، خواهید دید در هر وضعیت آشفته و به هم ریخته ای که باشید، با اجرای دقیق نکات زیر می توانید خود را از این بحران نجات دهید:


ادامه مطلب

نوشته شده توسط: پیمان کوره پز | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

برچسب ها: حفظ روحیه به هنگام از دست دادن شغل ، آموزش حفظ روحیه ،

آیا شما خجالتی هستید؟

سه شنبه 26 مهر 1390  02:58 ب.ظ

نوع مطلب :رفتار درمانی ،روانشناسی شخصیت ،

     خجالتی بودن هم چنان كه بارها نوشتم بسیار دردناك است جوانی چندی پیش به من می گفت كه جرأت ندارد با یك دختر حرف بزند زیرا می ترسد دختر او را به چیزی نگیرد یكی دیگر روزی بمن گفت (همین كه سروكله رئیس اداره از دور پیدا می شود زبانم مثل چوب خشك می شود )یك خانم خانه دار ضمن درددل هایش برایم حكایت كرد كه امشب قرا راست آقا وخانمی كه بامادوست هستند به خانه ما بیایند دلم می خواهد فرار كنم همین كه قدم به خانه ما می گذارند وحشتی سراپایم را فرا می گیرد حس می كنم خیلی احمقم آنچنانكخ می ترسم كه گوئی می ایند مرادرسته غورت بدهند .آدمیزادجالتی وقتی كه با دیگران روبرو می شود احساس می كند سلامتیش را از دست داده ویا هیكلش فلج شده وپای راه رفتن ندارد وهمینكه در جمعی چشمش به یك نفر می افتد كه دست وپایش را گم نكرده وبا همه به طور طبیعی می گوید ومی خندد دلش می خواهد دنیا را بدهد .ومثل او بشود می پرسید را ه نجاتی برای آدمهای خجالتی وجود دارد یانه ؟
ادامه مطلب

نوشته شده توسط: پیمان کوره پز | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

برچسب ها: آیا شما خجالتی هستید؟ ، خجالتی و کمرویی ، کمرو بودن ، درمان خجالتی ، غلبه بر کمرویی ،

تفاوتهای جالب روانشناسی زنان و مردان

دوشنبه 25 مهر 1390  02:47 ب.ظ

نوع مطلب :روانشناسی شخصیت ،

آیا می دانید تفاوت های بسیار زیاد و جالبی در عملکرد روان شناسی زنان و مردان وجود دارد؟ اما در چه تفکراتی؟

1- نـه تـنـها سـاخـتـار مغز زنان و مردان با یکدیگر متفاوت می باشد، بلکه مـردان و زنان از مغزشان بطـرز مــتفاوتی استفاده میکنند. در مغز زنان اتصالات و ارتباطات بیشتری بین دو نیمکره چپ و راست وجود داشـته کـه بـه آنــها این توانایی را می دهد تا از مهارت گفتاری بهتری نسبت به مردان برخوردار باشند.
از طرف دیگر در مردان ارتبـاط کمتری بین دو نیمکره مغزشان وجود داشته و به آنها این قابلیت را میدهد تا دارای مهارت بیشتری در استدلالهای انتزاعی و هوش دیداری-فضایی باشند.2- بیشتر عادات مردان و زنان را می توان توسط نقش آنها در روند تکامل توضیح داد. بـا وجود آنکه شرایط زندگی تغییر کرده باز هم زنان و مردان تمایل دارند از برنامه بیولوژیکی خـود پیـروی کننـد. مـردان قـادر هستـند تــا مسیر حرکت خود را بخاطر بسپارند. زیـرا در گذشته مردان می بـایـست شـکـار خـود را ردیـابـی کـرده و آن را گـرفتــه و بـه خـانــه باز میگرداندند در حالی که زنان دارای دید محیطی بهتری میباشند که بـه آنـها کمک میـکند اتفاقات پیرامون مـنـزل خـود را زیـر نـظـر گـرفـتـه و خـطـر در حـال نـزدیـک شدن به خانه را شنـاسایی کنند. مـغز مــردان برای شکار کردن برنامه ریزی شده که حـوزه دید محدود و بـاریـک آنـها را توجـیـه مـی کند امـا مـغـز زنـان قـادر اسـت دامـنـه اطـلاعات وسیـعتری را رمزگشایی کند.
 
 
۳- مـردان صداهای گوشخراش، دست دادن محکم و رنگ قرمز را ترجیح میدهند. مـردان در حل مسائل فنی بهتر می باشند. زنان دارای گوش تیزتری میباشند و هنـگام صحبت کردن از واژه های بیشتری استفاده می کنند و در تکمـیل و اتـمام وظـایف بطور مستقل بهتر از مردان می باشند.
 
 
۴- هنگامی که مردان وارد اطاق می شوند بدنبال راه خروج میگردند، خـطـر احـتمالی را برآورد کرده و راههای گریز را می سنجد. در حالیکه زنان به چهره میهمانان توجه میکنند تا پـی ببرند که میـهمانـان چه کسانی بوده و چه احساسی دارند. مردان قادر میباشند تا اطلاعات را طبقه بندی کرده و در مغزشان ذخیره کنند. زنـان تمایل دارند تا اطلاعات را بارها و بارها در مغزشان مرور کنند. هنگامی که زنان مشکلاتشان را بـا مـردان در میان می گذارند دنبال راه حل نمیگردند آنها تنها نیاز دارند تا فردی به حرفهایشان گوش دهد.
 
تفاوتهای روانشناسی:
۱- مردان موقعیتها و اوضاع را بطور کلی درک میکنند و تفکر کلی و جـامع دارند در حالی که زنان موضعی می اندیشند و بروی جزئیات و نکات ظریف تمرکز می کنند.
 
۲- مردان سازنده و خلاق می باشند. آنـهـا ریسک پذیـر بـوده و بـدنبال تجربه های جدید می باشند در حالی که زنان با ارزشترین اطلاعات را برگزیده و آن را به نسل بـعد انتقال می دهند.

۳- مردان در تفکرات و اعمالشان استقلال دارند در حالی که زنـان تـمـایل دارند از عقاید پیشنهادی دیگران پیروی کنند.
 
۴- ارزیابی زنان از خودشان در سطح پایینتری از مردان می بـاشد. زنـان تـمایل دارند از خودشان انتقاد کنند در حالی که مردان بیشتر از عملکرد خودشان رضایت دارند.
 
۵- مردان و زنان دارای معیارهای متفاتی برای رضایتمندی در زندگی می باشند. مردان برای شغل مناسب و موفقیت در کارها و زنان به خانواده و فرزندان ارزش قائل میباشند.
 
۶- مردان نیاز مبرمی دارند تـا بـه اهـدافشـان جـامـه عـمـل بـپـوشانـند اما زنان رابطه با دیگران را در درجه نخست اهمیت قرار می دهند.
 
۷- مردان دو برابر زنان بیمار می شوند البته زنان نیـز بـیشتر بـه سـلامتـی خود اهمیت میدهند.
 
۸- زنان درد و کار یکنواخت را بهتر از مردان تحمل می کنند.
 
۹- بر خلاف تصور عام مردان بیـشتر از زنـان حـرف زده و بیشـتر سـخنــان دیگران را قطع میکنند.
 
۱۰- مردان و زنان دارای حس حسادت یکسان بوده اما مردان بهتر میتـوانند این حس را پنهان سازند.

نوشته شده توسط: پیمان کوره پز | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

برچسب ها: تفاوتهای جالب روانشناسی زنان و مردان ، روانشناسی زنان ، روانشناسی مردان ، تفاوت زن ها و مردها ،

آیا از آینده مالی خود می ترسید؟!

یکشنبه 24 مهر 1390  02:51 ب.ظ

نوع مطلب :موضوعات متفرقه ،

امروزه موج بحران اقتصادی سرتاسر جهان را در برگرفته است، به دنبال آن، عواقب این  رکود بارزگانی و داد و ستد، آینده مالی تمامی شرکتها، حتیّ شرکتهای بزرگ را تهدید می کند و به نوعی در این بین هر کسی، از مردم عادی ثروتمند و فقیر تا موسسات دولتی و خصوصی در پی آنند تا بتوانند خود را از این بحران نجات دهند.

در این بین تمامی جوامع به دنبال راه حلّی برای این معضل هستند، امّا حقیقت این است که فراموش کنید از قدیم الایام تا کنون حتّی با این بحران، کسب درآمد باز هم پابرجا و قابل اجراست. اگر کاملاً بر اصول کسب درآمد، افزایش و حفظ آن مسلط باشید، می توانید خود را در این اوضاع نابسمان سرپا نگه دارید.درست است که در این وضعیت، نمی توان منکر عدم ثبات بازار، توّرم، عدم ثبات شغلی و دیگر مشکلات موجود شویم، امّا با کنترل اثرات منفی این بحران بر زندگیمان، قادریم تا حدّی آنها را مهار کنیم.

از آینده مالی خود نترسید؟ با رعایت نکات زیر، می توانید با تسلط بیشتر بر روحیه ی خود، عواقب این نگرانی ها را کمتر کنید:

بدانید و بررسی کنید که در حال حاضر از نظر مالی در چه سطحی هستید،

این خود شما هستید که باید میزان درآمد و ریز مخارج خود را بدانید. با یک برنامه ریزی یا کمک از یک مشاور در این زمینه، ریز مخارج خود را در طول سال برآورد کنید و در آخر میانگین ماهانه آن را بدست آورید. در این بین خواهید دید که چقدر هزینه های غیر ضروری داشتید که خود از آن مطلّع نبودید، همین اندک پول را می توانید از این به بعد، پس انداز کنید.

اکنون به سراغ درآمدهای خود شامل حقوق، کمیسیون، سود و بهره سرمایه های خود در بانک یا ... بپردازید، با مقایسه و برآورد میانگین ماهانه مخارج بدست آمده و کل درآمد خود، می بینید که تا همین حالا نیز می توانستید، این بحران را کنترل و حتّی بیشتر پس انداز کنید یا حدّاقل بیهوده پول خود را دور نریزید.

لازم به ذکر است که با یک بررسی دقیق به حذف هزینه های فقط غیر ضروری اقدام کنید نه مخارجی که به هر صورت با صرف این پول، درآمدی را کسب می کنید. هدف کلّی این است که بدانید یک ریال شما کجا و برای چه خرج شده است.

اگر هنوز اقدام به برنامه فوق نکرده اید، از همین لحظه شروع کنید، برآورد زمانی این برنامه ریزی و نتیجه گیری تقریباً 6ماه طول می کشد تا بتوانید برای حفظ و بقای وضعیت شغلی یا مالی خود گامی مثبت بردارید.

منافع خود را در نظر بگیرید

قرض دادن خوب است، امّا معقول آن!، تا به حال فکر کرده اید که چقدر پول قرض داده اید و پس نگرفته اید. برخی عادت دارند قرض دهند و پول خود را هدر دهند، در حالی که واقعاً خودشان نیاز بیشتری دارند و دخل و خرجشان جور درنمی آید! در شروع کار، سعی کنید از نگهداری پول نقد زیاد در جیب خود، خودداری کنید، برای این منظور، ابتدا اقدام با بازگشایی حساب عابر بانک کنید و حتّی برای خرید از کارتهای اعتباری استفاده کنید. با عدم قرض دادن بیهوده، با خیالی آسوده تر بدون استرس اینکه آیا پولتان زنده می شود یا نه، به برنامه ریزی بهتر برای مسائل مالی خود می پردازید.

اگر در حال حاضر، وضعیت مالی شما بحرانیست، بهتر است ابتدا خود را از بدهی های موجود رها کنید. دست از وام و قرض گرفتن های متوالی بردارید. تا حدّ توان، پولهای خود را جمع کرده تا به صورت دوره ای، سریع تر و حتّی یکجا بتوانید بدهی های خود را پرداخت کنید. اگر مجبور به گرفتن وام یا قرض هستید، سعی کنید با تحقیق و بررسی، بهره ی کمتری را پرداخت کنید.

خلاقیت بیشتری را به خرج دهید!

بیشتر افراد، مخصوصاً کارمندان که دارای یک درآمد ثابت ماهیانه هستند، از ترس کمبود وقت یا ...و در نهایت از دست دادن همان درآمد ماهیانه، هیچ وقت به شغل دوّم یا راه دیگر درآمد فکر نمی کنند. جرأت به خرج دهید و با وسعت دید و تعیین زمان بیشتر در این خصوص، درآمد خود را افزایش دهید.

شعار کسب درآمد بیشتر:1- شناخت نیاز و تأمین آن 2- تشخیص موانع و برطرف کردن 3- کشف استعدادهای ذاتی خود و بکارگیری از آن. بنابراین ابتدا با نگاه به جامعه خود و سطح نیازمندی آن در زمینه های چون، آموزش، تولید و ... با توجه و استفاده از استعدادهای ذاتی و توانایی های خود، به تأمین این نیازها برای کسب درآمد بیشتر بپردازید.

بر اهداف خود تمرکز کنید

شاید بحران اقتصادی کنونی مشکلی بس عظیم است، امّا همواره به یاد داشته باشید با از دست دادن کنترل و سردرگمی، فقط اوضاع را بدتر می کنید. با تمرکز بر اهداف و آرزوهای و چگونگی عبور از موانع و مشکلات، به آنها جامع عمل بپوشانید.

با نگاهی به گذشته ی برخی می بینید که چطور در عین بی کسی، فقر و بدبختی، تنها با تیکه بر آرزوها و تلقین و تمرکز بر آنها، هم اکنون جزء ثروتمندترین یا موفق ترین افراد هستند.

برای شروع تمرکز و انگیزه برای نیل به این هدف، ابتدا خودتان باید بدانید که چه می خواهید و آرزوهایتان چیست؟ در گام بعدی، با توجه به نصایح بزرگان و رعایت سه اصول فوق الذکر، برنامه ریزی کنید، سپس به سرعت و با گام هایی بلند، نقشه های خود را پیاده کرده و در حین این مسیر، از موانع و مشکلات احتمالی نترسید.

تاریخ همواره نشان داده است که این بحران ها، بارها و بارها پیش آمده و به خودی خود برطرف شده، در این بین، شما هستید که با رعایت نکات فوق، می توانید بر اوضاع مالی خود مسلط باشید و نگرانی ها را از ذهن خود دور کنید.


نوشته شده توسط: پیمان کوره پز | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

برچسب ها: آیا از آینده مالی خود می ترسید؟! ، غلبه بر ترس ،

اعتماد به نفس شما پایین است؟ این تکنیک عالی را امتحان کنید

یکشنبه 24 مهر 1390  02:44 ب.ظ

نوع مطلب :رفتار درمانی ،

 

امروز می خواهیم یک نکته بسیار ساده درمورد اعتماد به نفس برایتان عنوان کنیم که نه تنها روی اعتماد به نفس درونی شما تاثیر می گذارد، بلکه باعث می شود بقیه هم شما را فردی با اعتماد به نفس بیشتر ببینند. این تغییر کوچک در رفتارتان اگر بطور مداوم مورد استفاده قرار گیرد، تاثیر شگرفی روی زندگیتان خواهد گذاشت، گرچه ساده ترین نکته ای است که بتوانید تصور کنید:


ادامه مطلب

نوشته شده توسط: پیمان کوره پز | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

برچسب ها: بالا بردن اعتماد به نفس ، آموزش افزایش اعتماد به نفس ، چرا اعتماد به نفس شما کم است؟ ،