تبلیغات
منبع کلیه موضوعات روانشناسی - حسادت و فاجعه !

حسادت و فاجعه !

چهارشنبه 9 فروردین 1391  11:48 ق.ظ

نوع مطلب :رفتار درمانی ،

كارلا بهترین دوست من بود. هر روز با هم ناهار مى خوردیم و هر روز از منزل تا مدرسه پیاده مى رفتیم. شریك غم ها و شادیهاى هم بودیم و خلاصه تمام روز را با هم مى گذراندیم اما حالا او تمام وقتش را با جولیا مى گذراند؛ جولیا دخترى متملق وموذى است و فكر مى كند زیباترین دختر دنیا است . اصلاً نمى توانم او را تحمل كنم. از تصور اینكه دبیرمان باز هم بگوید جولیا بهترین نمره كلاس را گرفته، حالم به هم مى خورد. حوصله دیدن كارلا را هم ندارم، ما قبلاً دوستان خوبى بودیم، اما از وقتى كه با جولیا دوست شده ، مانند او موذى و متملق شده است. مى دانم كه حسودى ام مى شود، اما چه باید بكنم.

حسادت احساسى است كه سبب از بین رفتن دوستى مى شود. خیلى از افراد ناخواسته و بدون آگاهى حسودهستند. حس حسادت سبب مى شود تمام افراد حتى خود فرد حسود، دچار عذاب شود، در واقع این حس همه را آزار مى دهد.

زمانى كه حس حسادت در ما زنده مى شود، احساس مى كنیم كه حق با ماست و توقع داریم كه پیروز شویم . گرچه تنها حاصل حسادت ، شكست است و تأثیرات مخربى روى ذهن افرادو روابط دوستانه آنان برجاى مى گذارد.

چرا حسادت این قدر كشنده و مهلك است ؟ دقت كرده اید ، زمانى كه فردى دچار این حس مى شود و یا اگر خود شما به این حس دچار شوید، درست مثل یك قطعه آهن كه جذب آهنربا مى شود تمام توجه مامعطوف فرد یا موضوع مسبب این حس مى شود و دراین میان به دلیل اینكه ذهن ما تنها روى یك موضوع فكر مى كند، افكار مثبت و سازنده از ذهن ما خارج مى شود و ذهن منتفى مى شود. سپس همانطور كه ذهن ما روى آن موضوع آزاردهنده متمركز مى شود ، احساس خشم و نفرت در ما اوج مى گیرد. اگر دراین دور باطل گرفتار شویم ، آرام آرام به فردى غیرمنطقى و غیرقابل تحمل تبدیل مى شویم. به گذشته فكر كنید ، به زمانى كه شما نسبت به فرد خاصى ، حسادت مى كردید، آیا احساس خشم و عصبانیت شما با گذشت زمان عمیق تر و ریشه دارتر نشده است؟ این حس كه بتدریج در وجود شما ریشه مى دواند، به شمشیر دولبه اى بدل مى شود كه یك لبه آن فرد موردنظر و لبه دیگر آن خود شما را مجروح مى كند، زیرا خشم نهفته در وجود شما با آگاهى از آنچه فرد مقابل به دست آورده است یا دارد، اوج مى گیرد. با گذشت زمان این حس آنچنان قدرتمند مى شود كه زندگى شما را تحت كنترل خود قرار مى دهد و شما را وادار مى كند براى تلافى كردن و انتقام گرفتن از فرد مقابل سبب آزار خود شوید. اجازه ندهید كه چنین حادثه اى براى شما اتفاق افتد.

از دام حسادت فرار كنید

شما مى توانید از دام حسادت آزاد شوید. اما چطور؟

بسیارى از نوجوانان نسبت به دوستان خود وفادارند و در آنان وظیفه شناسى وجود دارد. وفادارى و احترام تا جایى كه سبب دروغ گفتن و فریب دادن فرد مقابل نشود ، خوب است . بسیارى از افراد دچار این اشتباه مى شوند كه دوست آنها دیگر حق ندارد با دیگرى دوست شود (دوستى كند). حسادت آنان از این باور سرچشمه مى گیرد. به عبارتى این افراد زمانى دچار حسادت مى شوند كه دوستشان با دیگران نیز ارتباط دوستانه برقرار كند. افراد حسود نسبت به دوستان خود احساس مالكیت مى كنندو دلشان مى خواهد رفتار اجتماعى دوست خود را تحت كنترل درآورند. هوشیار باشید : اگر احساس كردید دوست شما سعى دارد شما را كنترل كند و براى شما محدودیت هایى به وجود آورد زنگ خطر براى شما به صدا در آمده است. بعضى اوقات قطع این دوستى به نفع شماست. حتى اگر این قطع ارتباط براى شما بسیار دردناك باشدو سبب اندوه فراوان بشود. بسیارى از اختلافاتى كه در زندگى خانوادگى رخ مى دهد نتیجه حسادت یكى از طرفین است . در مقام یك همسر، باید بدانید كه شریك زندگى شما، قبل از آشنایى با شما، خانواده، فامیل و دوستان متعددى داشته است. شما نیز خانواده اى داشتید و با افراد زیادى آشنا بودید. زمانى كه زندگى مشترك خود را آغاز مى كنید باید از انتخاب خودمطمئن باشیدو رفتارتان در برابر همسرتان به وضوح بیانگر اطمینان شما از انتخابتان باشد. باید طورى رفتار كنید كه او بداند عشق و علاقه به مادر و محبت به پدر ، خواهر و برادر نمى تواند از شدت علاقه شما نسبت به او بكاهد . هریك از دوستانتان را نیز به دلیل ویژگى خاص رفتارى و نزدیكى فكرى براى دوستى انتخاب كرده اید همسر شما باید این را قبول كند كه به عنوان شریك زندگى در فكر و قلب شما جایگاه والایى دارد و هیچ یك از دوستان نمى توانندجاى او را نزد شما بگیرند.

اگر شما حسود هستید:

اگر بهترین دوست شما تغییر كرد و دوستان دیگرى پیدا كرد، چه كار مى توانید بكنید، هیچ كار !دوست شما فرد مستقلى است و شما نمى توانید او راكنترل كنید. اگر شما از بى وفایى او دچار خشم شده اید چه كار مى توانید بكنید، هیچ كار ؟ همه انرژى و نیروى شما صرف جنگیدن با این احساس مى شود. بهتر نیست این انرژى و نیرو را صرف پیداكردن دوستان بیشتر كنید . حس حسادت شما تنها باعث آزار دیگران نمى شود، بلكه خود شما هم از این احساس لطمه هاى فراوانى مى خورید . درواقع سبب مى شوید سایر دوستانتان نیز شما را ترك كرده، یا از شما دور شوند.

اگر مى خواهید این حس خود را از بین ببرید، باید فكر كنید چرا حسادت مى كنید؟ چرا احساس مى كنید كه مالك دوست یاهمسرتان هستیدو نگران از دست دادن اویید؟

شاید شما از افرادى هستید كه نیاز به تأیید دیگران دارند. علاقه دارید كه همیشه كسى با شما موافق باشد. از این نگرانید كه مردم شما را دوست نداشته باشند. براى یافتن دوست جدید تلاشى نمى كنید، چون هراس دارید كه شما را نپذیرند.

این را بدانید كه هیچ كس مورد تأیید همه قرار نمى گیرد. بنابراین انتظار نداشته باشید كه مورد قبول همگان واقع شوید، اما افرادى هستندكه مورد قبول اكثریت واقع مى شوند. اگر شما وظیفه خود را به عنوان یك دوست انجام دهید، مى توانید از افرادى باشید كه اكثریت او را تأیید مى كنند. سعى كنید با دیگران رفتار دوستانه داشته باشید. اگر دوستان خوبى داشته باشید، احساس حسادت در شما كمتر رشد مى كند، زیرا اگر یكى از دوستان ، بنا به هر دلیلى شما را ترك كند ، زیاد ناراحت نخواهید شد. یكى از راههاى یافتن دوستان متعدد، شركت در فعالیت هاى ورزشى و كلاسهاى آموزشى مختلف است . اگر فعالیت خاصى را دنبال مى كنید، مى توانید با سایر افرادى كه چنین فعالیتى دارند، ارتباط دوستانه برقرار كنید


نوشته شده توسط: پیمان کوره پز | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

برچسب ها: حسادت ، دام حسادت ، چگونه حسادن نکنیم ، روانشناسی حسادت ، حسادت کردن ، حسادت چیست ،
manicure
یکشنبه 20 فروردین 1396 09:31 ق.ظ
I'm not sure exactly why but this website is loading incredibly slow
for me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my end?

I'll check back later and see if the problem still exists.
پری
دوشنبه 4 دی 1391 07:08 ب.ظ
من هم دقیقا همینطورم (حسودم)یه نفر بابهترین دوستم تو مدرسه صمیمی شده من اصلا نمیتونم تحملش کنم و مهم اینجاست که خودم بیشتر اذیت میشم.جالبه!اوایل فکر میکردم تقصیره دوستمه که بااون دختره ارتباط برقرارکرده ولی الان فهمیدم عیب ازخودمه.
رشد
پنجشنبه 4 خرداد 1391 04:25 ب.ظ
لطفان جواب این سوال را برای من بفرستید چرا افراد حسود بیشتر خود را ازار میدهند .و این ازارها شامل چه میشود یا کتابی معرفی کنید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر