تبلیغات
منبع کلیه موضوعات روانشناسی - هنر عفو و بخشش

هنر عفو و بخشش

دوشنبه 11 اردیبهشت 1391  12:07 ب.ظ

نوع مطلب :رسیدن به شادکامی و لذت ،

كیست كه نیش  خیانت  و رفتار  ناشایست  و یا  سوءاستفاده  و شیادی  را تحمل  نكرده  باشد؟ كیست  كه از نتیجه  خشم  و غضب  و بیماری آگاه نباشد ، همه ما سخت به نتیجه  این اعمال آگاهیم ،اما دیگران  این  طور نیستند.نتیجه آخرین تحقیقات  نشان می دهد  كه یادیگیری  و آموختن   گذشت و  عفو  در زندگی  و گذشت  در مورد كسانی  كه باعث  رنجش  ما می شوند ، می تواند  ما را  به ژرفای  روحمان  رهنمون  شود  و به سودی  سرشار  نایل آید. این راهی  است نو  و بی تنش  برای  صیانت نفس و راهی برای مقابله  با فشارهای عصبی و شاید مهمترین  راه بهبود  سلامت  باشد.

پاییز گذشته ، كنفرانسی  كه در  شهر آتلانتا  برگزار  شد ، متجاوز  از چهل  محقق نتایج  آخرین تحقیقات  و یافته هایشان  را درباره  گذشت و عفو   در بوته  نقد  و بررسی  گذاشتند  كه چطور  به آرامش  دست یابیم . یكی از  بررسی ها نشان می  دهد  كه ما با چشم پوشی  نسبت  به اشتباهات  دیگران  و لجوج نبودن  و  رشك نبردن  می  توانیم  رنج ها  و آلامی  كه در طول زندگی  به وجود می آید ، را كاهش  داده  و التیام  بخشیم . یافتن راه حل هایی كه مانع  از گذشت  و اغماض  ما نسبت  به یكدیگر  می  شود ، و نیز  راه حل نزاع  و كشمكش های طولانی  و تداوم  آنها  در میان  زنان  از جمله  موارد دیگر است .در واقع  ما می بایست  گذشت  را جایگزین  این كدورت ها  كنیم. یكی از مسایلی كه به طور اجمالی  مورد بحث  و بررسی  واقع  شده ،  تحقیقی  است  كه در كمپین  برای  مركز  تحقیقات  عفو و گذشت  صورت گرفته ،آنها از  MRI   برای  ثبت  و كاوش  در مغز و فعالیت  های  آن  استفاده  كرده اند  تا دریابند ، مغز  انسان  چطور  درباره  مسایلی  مثل آشتی  فعالیت  می كند. در این  تحقیقات  به این نكته  پی  برده اند  كه در قسمت  چپ مغز و قسمت  های به  هم چسبیده  بین شیارهای آن فعالیتی  در جریان  است  به نام مركز  دماغی و دارای  تورفتگی هایی می باشد ، همه  ما در مغزمان  دارای  چنین بخشی  هستسم  كه به آن  گذشت  می گویند.

همچنین  در قسمت  فوقانی مغز  بخشی  است به نام  مركز  احساسات ، این بخش  سعی در پاكروبی  و ترمیم  بخش هایی  دارد  كه ما  در خلال  زندگی  روزمره مان  دچار عصبیت  و یا  آسیب های  جسمانی  می كند.همچنین این بخش  كمك به بهبودی  روح  و جسم  ما می كند و سبب  ترمیم  بخش  هایی می شود  كه آسیب  دیده اند .ولی  ما  چطور  این كار  را انجام  می دهیم ؟ و معنی  و رابطه  آن با عفو و گذشت  چیست ؟

الیزابت نه سا فرصتی  بدست آورد تا با دوستش  كه از وی  دلسرد  شده بود  صحبت كند .او می گوید  به عوض این كه راهم را بگیرم و  بروم ،برگشتم و به او گفتم كه چقدر از این  پیشامد  عمیقا متاثرم . می دانستم كه او  از دست من  رنجیده ،اما  او تنها گوش  كرد  و لام تا كام  هیچ  حرفی  نزد و حتی  عذر خواهی  هم نكرد.من حیران  بودم .بعد،من به خاطر ناراحتی  و عصبیت  بیش  از حدم  از او پوزش  خواستم.هنگامی  كه عذرخواهی  كردم، حس  كردم  كه او مرا بخشیده  است .

تاثیری  كه گذشت بر رابطه ما گذاشت ،موثرتر بود .دوستم می گوید : عصبانیتم از بین رفته بود . نه سا رابطه دوستانه اش  را  تجدید نكرد،اما حالا وقتی كه دوست قدیمی اش را می بیند با خود می گوید: من حالا می توانم آرامش  خاطر داشته باشم  و راحت  نفس  بكشم  و تپش  قلب هم نداشته باشم.

تجربه  نه سا  با یافته ها ی فرد  لاسكین  مدیر پروژه  عفو و گذشت  دانشگاه استفورد و نویسنده  كتاب  گذشت به خاطر  خوبی  یكسان است .

لاسگین  تاكید  بسیار دارد  برای این كه  گذشت و عفو  الزاما  به معنای  چشم پوشی  كامل از گناه  كسی نیست  و نباید  فرد را  كاملا  گناهكار  قلمداد  كرد،بلكه  می بایست هر دو طرف منازعه را مقصر  دانست . داوطلبانی  كه  در این پژوهش  مورد بررسی  قرار گرفته اند  بر این امر  صحه  می گذارند.همچنین این  پژوهش  نشان می دهد  به لحاظ  شرایط  روحی  و جسمانی  این افراد  شاداب ترند  و خواب  بهتری  دارند.لاسكین  می گوید : هیچ چیز كشنده تر از این نیست  كه با ما  رفتاری  توام  با خشم  و غضب  یا با حالتی  تند و گزنده  صورت گیرد.

به این دلیل است كه ما از هر واقعه ای به شدت   روی گردان  می شویم، كینه و عدواتی كه تدریجا  به وجود می آید  خونمان را به جوش  می آورد  و تبدیل  به یك معضل لاینحل می كند.در این  لحظات است كه بدن ما  هورمون های  آدرنالین  و كورتیزول را با شدت  هرچه تمام تر  و بلادرنگ  منتشر می كند،قلب ما به تپش  افتاده ،نفسمان  به شماره می افتد  و صدای  ضربان  قلبمان  را در شقیقه مان  می  شنویم.به همراه این فعل و انفعالات است كه  قند عضلات را به گردش  در می آورد  و عامل موثری  در لخته شدن  سریع خون  می شود .در عین حال همه اینها  آسیبی به ما نمی رساند ، اگرچه در یك آن  اتفاق می افتد (همچون حادثه ای  ناگوار در بزرگراه ). اما خشم  و غضب  بمثابه  حادثه ای  بی  انتهاست  و بازگشت  هورمون ها  به مفهوم  حفظ ما در برابر  این سموم منتشره  است .
در اثر افسردگی كورتیزل  باعث  بی نظمی  در سیستم  ایمنی بدن  می شود.بروس مك اوین ، و مدیر آزمایشگاه عصب شناسی غدد مترشحه داخلی  از دانشگاه راكفلر  در نیویورك سیتی  می گوید : كورتیزول  سبب  كاهش  توانایی های مغز می گردد كه این امر  منجر به ضعف عمومی  بدن  و كاهش  ظرفیت  حافظه  می شود. همین عامل  نیز  باعث  افزایش  فشار  و قند خون  گشته ،انسداد  شریان ها را سبب  می  شود  و نهایتا  به بیماری های  قلبی  منجر  می گردد.

با ورود گذشت   چنین  به نظر می رسد  جریان هورمون ها  متوقف می شود .در بررسی كه از  طرف  انجمن  روان تنی  آمریكا  ارائه  شده ، محققین  دانشگاه  ویسكانسین -مدسن  36  نفر  سرباز كارآزموده  مرد را استخدام  كردند  كه  دچار بیماری  انسداد  سرخرگ شرایین  قلب شده بودند .بیماری بعضی از آنها  به جنگ  مربوط می شد ، بعضی مرتبط با زناشویی و خانوادگی  و بعضی مربوط به مشكلات  كاری  و یا آسیب های  روحی  دوران طفولیتشان  بود. نیمی از این مردان با  با  تمرین  و ممارست  عفو و گذشت   را آموزش دیدند  تا به حالت اولیه اشان  بازگردند، اما موثر  واقع نشد،زیرا  موافق چنین كاری  نبودند،اما نیمی دیگر  كه آموزش  دیدند  مشاهده شد  كه خون بیشتری در قلبشان  جریان یافته است .

دقیقا  می  توان با فكر كردن  راجع  به حل  یك مشكل  روحی  برآن  فائق آمد.شارلوت ون این ویت  ولت  روانشناس ،از كالج  هوپ  واقع در هلند  و میشیگان  در یك بررسی  2001 نفری  به نتایج  مهمی  دست  یافت .این نتایج  حاكی از آن است  كه از میان  دانشجویان  مورد  بحث  71  نفر  زندگی  توام  با  ریا و همراه  با توهین  و تحقیر، خیانت  و افشای  اسرار  به دست افراد فامیل  و دوستان داشتند. چنین گفته  شده كه فرض  گذشت  در مورد مجرمین ،همین  موضوع  را تایید می كند  و تجربه ثابت كرده  كه میزان فشارخونشان  دو درصد  كمتر ،زمانی  به وجود می آید  كه آنها به لجاجت فكر می كنند.ویت ولت  می گوید :ظهور  عفو وگذشت  می تواند پادزهر بسیار قوی  برای رفع  خشم و غضب  باشد ،كه سریعا  مانع بالارفتن فشارخون  و عدم افزایش  خطر  بیماری  قلبی  می شود . سندرالم  نیز چنین احساسی  داشت . نگرانی او در مورد پدر 82  ساله اش  كه رانندگی اش  خوب  نبود ، رفته رفته  نضج گرفت  و حتی  همسرش  با او سرناسازگاری  گذاشت  و با او  به خاطر  مشكلات  زندگی  بگو مگو كرده بود.

لم می گوید  : من به پدرم گفتم واقعا باید  بیش  از اینها حواسشو جمع كنه ، به خاطر  اینكه  خطرناكه . اما او از كوره در رفت  و عصبانیت  رعشه  بر اندامش  انداخت  و با فریاد  گفت : من تموم عمرم  رو  رانندگی  كردم و هیچ كسی  هم نمی  تونه  كلید  ماشینمو  ازم بگیره . سپس او به من گفت  كه دیگر نمی خواهد  مرا دوباره  ببیند .لم  خیلی آشفته  و عصبانی  شده بود .نتوانست تا هفت ماه  با پدرش  صحبت  كند.

سرانجام  به هر صورت كه بود  تصمیم گرفت رابطه اش  را با پدرش  تصحیح  و با او آشتی  كند، زیرا این مسئله  خیلی طولانی  شده بود.به  همین خاطر  لم  خود  به دیدار  او رفت . به پدرم گفتم  كه خیلی متاسفم ، به خاطر حرفهایی كه در مورد رانندگی اش  زده بودم  و به خاطر  ناراحتی كه برای  او پیش آوردم از او عذر می خواهم . و او را بخاطر پرخاشگری اش می بخشم . او نیز مرا در آغوش  گرفت  و گفت : من حالم خیلی خوبه ، و خیلی  خوشحالم  و ممنونم  كه باز  به همان  دوستی  و صمیمیت  گذشته  برگشتیم .با این  عمل  مشكل  سلامتی اش  رو به  بهبودی گذاشت  و به  زودی  برطرف  شد  و دیگر  در مورد  رانندگی  او مشاجره  نكردیم.

بسیاری  از ما علیرغم  منفعتی  كه عفو و گذشت  برای  ما دارد  حتی  نمی خواهیم  به یك خصیصه آن بیندیشیم .ویت ولت  می گوید كه این  اشتباه بزرگی  است : تعلیق  رنج  و آلام  برای  ماه ها و سال ها ، بدین  معنی  است  كه ما  خود را ملزم  به تداوم  آن كرده ایم  و همین  باعث  باقی  ماندن  خشم و غضب ماست .

كاترین ابراین  با خود  همین  كار را كرد. او بعد از اینكه  در سال  1992 از شوهرش طلاق گرفت . در پسفیكای  كالیفرنیا ، سال ها  را با  كار  در یك  شركت  سازنده  ویدئو  و با تنفر  از شوهر  سابقش  سپری  كرد. او ناراحتی و عصبانی بود  و می اندیشید كه چطور  آینده اش  را از  این فساد  و تباهی  بوجود  آمده  بیرون  بكشد.

كاترین  می گوید : ناگهان  تا چشم  باز كردم  دیدم ، با دختر دوازده  ساله ام  كه از شوهر  سابقم  بود  یك خانواده  شده ایم  و این قضیه  برایم  سخت  ناراحت كننده  بود،بخاطر اینكه من شریك زندگی نداشتم  تا مشكلات  زندگی را با هم  درنوردیم.

خانم ابراین  پنجاه و پنج ساله  می گوید : من  عصبی  بودم  و تمام  وقت نگران ،دائما سردم  می شد  و همیشه خسته بودم.

اوبراین  بیشتر اوقات از اینكه مردم  او را نگاه می كردند،آشفته می شد روزی در ضیافتی فردی  مرا با  شخصی  آشنا  كرد و گفت : این خانم  هم از شوهرش  جدا شده  ، از اینكه می دیدم  به من  به چشم  یك زن  مطلقه  با گذشته ای  تلخ  می نگرند ، هراسان  و مضطرب  می شدم.

چندی  بعد  او یك روز به نوار  صحبت  لاسكین  گوش  داد  و با خود اندیشید: مثل  روز برایم  روشن بود كه تنها كسی كه در این  میان  به خودش آسیب  رسانده  خودم  بودم .او  به شوهر  سابقش  گفت  كه در راه ترقی  است  و عمیقا  احساس  آسودگی  می كند.او می گوید : اولش  برایم سنگین  بود  كه این بار را تحمل  كنم  ولی بعد  كه شروع  كردم ، احساس  راحتی  بیشتری  كردم.

لاسكین می گوید : حل  این قبیل  مسائل  مانند  خشم  و غضب با جایگزینی  یك حس  خوب  و مثبت به جای یك حس  بد  یا دشمنی  راحتی  و آرامش  بیشتری  را در شما  بوجود  می آورد ، و در نتیجه  سبب  افزایش  سلامتی  شما  می گردد. وی  17  نفر  را از ایرلند شمالی  كه به  خاطر  خشونت ،ارعاب  و تهدید  با اقوام  نزدیكشان  قطع رابطه  كرده  بودند مورد بررسی  قرار داد  و دریافت  كه آنها  چهل درصد  دچار بیماری های  روحی  و روانی  و 35 درصد  دچار  سردرد  و بی خوابی  شده اند،لاسكین  به مدت  یك هفته  به آنها آموخت  تا گذشت را تجربه  كنند.

جین  سی فر  روان درمانگر اهل نیویورك سیتی  و نویسنده  كتاب  بخشیدن  و نبخشیدن  می گوید  اگرچه  بعضی  از تصمیم گیری ها  و مصالحه ها ی مردم  گاه  راه حل  صحیحی  محسوب  نمی  شود.اما در صورتی  كه  شما  نگران  موقعیت  كینه توزانه ای  نباشید. آنگاه  می توانید  به آرامش  دست یابید. هیچ  حد  معینی  برای حل  مسئله  سنگدلی  وجود ندارد.

درهر  صورت اگر شما  خشم  خود را  فرو  بنشانید، عفو و گذشت   توان  بیشتری می یابد و هنگامی كه  قادر به  تغییر گذشته نیستید، مشكلات  را در نوردید و به خرسندی ، سلامتی  و تندرستی  در آینده  رهنمون  شوید. بتی فرگوسن  آنچه  را كه  اكثریت  ما شاید  قادر  به انجامش نیستیم،انجام داد.او قاتل فرزندش را بخشید.

پس  از اینكه  دخترش دبی  در سال  1975 كشته شد ، خانم فرگسن  روز به روز  افسرده تر  می شد. هر شب  خوابش نمی برد  و دارویی  می نوشید  تا خواب  به چشمانش  آید  و همین  باعث  شده بود  تا از چهار  بچه  دیگرش  غافل شود . روزها از پی روزها می گذشت  و او قاتل بچه اش  را دشنام می داد  و نفرین  می كرد. قاتل  به مجازات  خود رسید، اما  برای  بتی آسان  نبود. حتی هیچ انگیزه روشنی  برای این  قتل  دهشتناك  وجود نداشت . فرگوسن  گفت :این تنفر  داشت مرا از پای  در می آورد .لحظه ای سردرد  راحتش  نمی گذاشت .با هر  چیزی  سردردش عود  می كرد  و سپس  تا پشت سرش  ادامه می یافت . زمانی می رسید كه سراسر  وجودش  را درد  فرا  می گرفت . به قدری  كه او  به  زحمت  روی پاهایش می ایستاد. در سال  1981  به مراسم  تدفین  خواهرش  رفت . چشمش  به عبارتی  از كتاب  آسمانی  خورد  كه خداوند  می  فرمود  كسانی  را كه گناه  می كنند  و در برابر  ما عهد  می شكنند،ببخشید.همین  انگیزه ای  شد  برای  مطالعه  كتابهایی كه در زمینه  عفو  و گذشت  نوشته  شده بود . بعد از  این  احساس  كرد  كه پاسخ  مشكلش  را یافته است .  او به دیدار قبر  دخترش  دبی  رفت . عبارتی را كه چنین  به روی  سنگ  قبرش  حك  شده بود ،خواند: اینك آنچه  كه دنیا  بدان  نیاز دارد  عشق  است ،عشق  شیرین .این نوشته  در ذهنش  طنین انداز شد . در خاتمه  پنج راهی  را كه ما  را به آرامش  می  رساند  را چنین  می توان برشمرد:

1-بر گناه و واقعیت  تمركز  كرده  بیندیشید.

2-چشمانتان را  به روی  واقعیت  اطراف  نبندید،  و همواره سعی  كنید  به درك آنچه  شما را  به سوی  آن سوق می دهد ،نایل آیید.

3-حقیقت احساسات خود را بكاوید  و سعی  در فردی كردن  آن نكنید،زیرا  تنها شما  نیستید كه آسیب  می بینید.

4-تنها بر رفتار آزار  دهنده  افراد پافشاری  نكنید.

5-به خاطر خودتان  ببخشید نه به خاطر كسی  دیگر( اما پیش از اینها  به خاطر خدا  ببخشید تا بخشش را بیاموزید).

منبع : مقاله "هنر عفو و بخشش   "- نوشته : لیزا كولییركل ، ترجمه : محمد رضا وزیریان

نوشته شده توسط: پیمان کوره پز | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

برچسب ها: عفو و بخشش ، گذشت و عفو ، هورمون های آدرنالین ، كورتیزول ، اهمیت بخشیدن ،
cheapest generic viagra cialis
دوشنبه 3 تیر 1398 03:39 ق.ظ

You made your position pretty nicely.!
cialis ahumada fast cialis online cialis coupon india cialis 100mg cost chinese cialis 50 mg how to purchase cialis on line generic cialis cialis 30 day sample warnings for cialis cialis sale online
Cialis generic
یکشنبه 2 تیر 1398 11:45 ق.ظ

Incredible many of useful data.
achat cialis en suisse cialis usa cost we recommend cialis info cialis 5 mg scheda tecnica chinese cialis 50 mg free cialis cialis dosage effetti del cialis cialis y deporte cialis 5mg
how to split cialis pills
شنبه 1 تیر 1398 09:03 ب.ظ

Wow a good deal of superb data!
cialis 100 mg 30 tablet cialis kaufen bankberweisung cialis 10 doctissimo cialis patentablauf in deutschland cialis 5 mg buy cialis 5 mg para diabeticos cialis diario compra brand cialis nl side effects for cialis only here cialis pills
http://teoknesot.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 04:11 ق.ظ

Lovely write ups. Regards!
cialis 5 mg funziona cialis billig recommended site cialis kanada prix cialis once a da cialis italia gratis opinioni cialis generico cialis diario compra we choice cialis uk no prescription cialis cheap cialis generique
http://revedog.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 12:16 ب.ظ

You made the point!
cialis preise schweiz cialis sicuro in linea cialis 20mg prix en pharmacie cialis online napol can i take cialis and ecstasy how much does a cialis cost cialis in sconto comprar cialis 10 espa241a acheter du cialis a geneve we recommend cheapest cialis
cialis from canada
پنجشنبه 30 خرداد 1398 07:36 ب.ظ

Amazing write ups. Thanks.
buy cialis cheap 10 mg buy name brand cialis on line prices on cialis 10 mg non 5 mg cialis generici generic for cialis we like it safe cheap cialis generic cialis review uk cialis 5mg we choice free trial of cialis side effects of cialis
Online cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 01:11 ق.ظ

Many thanks, Plenty of posts!

cialis daily tarif cialis france i recommend cialis generico cialis billig we like it cialis price cialis rckenschmerzen purchasing cialis on the internet buying cialis in colombia enter site 20 mg cialis cost cialis generico
acquisto online cialis
چهارشنبه 29 خرداد 1398 08:27 ق.ظ

You actually stated it superbly.
cialis professional from usa cialis online cialis 10mg prix pharmaci 5 mg cialis pharmacie en ligne opinioni cialis generico tadalafil 10 mg achat cialis en itali how to purchase cialis on line recommended site cialis kanada enter site 20 mg cialis cost
http://hechasi.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 10:12 ق.ظ

Truly loads of good facts!
cialis 10 doctissimo cialis generico cialis patentablauf in deutschland cialis for sale in europa cialis generico in farmacia recommended site cialis kanada cialis 5 mg schweiz cialis purchasing how to purchase cialis on line cialis online
http://tranunce.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 06:54 ب.ظ

You actually explained it effectively!
cialis official site enter site very cheap cialis cialis without a doctor's prescription cialis taglich cialis patentablauf in deutschland generic cialis levitra we use it cialis online store warnings for cialis cialis 5mg prix comprar cialis navarr
http://sponaner.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 03:53 ق.ظ

Nicely put, Cheers!
purchasing cialis on the internet cialis official site viagra or cialis achat cialis en europe ou acheter du cialis pas cher rx cialis para comprar cialis authentique suisse cialis dosage cialis manufacturer coupon cialis venta a domicilio
what does cialis treat
یکشنبه 26 خرداد 1398 02:27 ب.ظ

With thanks. Quite a lot of tips.

cialis from canada cialis preise schweiz cialis with 2 days delivery cialis bula we use it cialis online store tarif cialis france tadalafil 5mg cialis daily dose generic cialis 5 mg scheda tecnica how to buy cialis online usa
Cialis 20 mg
یکشنبه 26 خرداد 1398 12:14 ق.ظ

With thanks! A lot of info.

cialis generico in farmacia overnight cialis tadalafil cialis generisches kanada cialis daily new zealand buying cialis on internet buy cialis online legal precios cialis peru the best choice cialis woman cialis 20 mg cialis venta a domicilio
purchase once a day cialis
جمعه 24 خرداد 1398 08:15 ب.ظ

Useful material. Kudos.
link for you cialis price cialis generic tadalafil buy where do you buy cialis buy cialis online nz cialis patentablauf in deutschland cialis online napol cialis 5mg billiger cialis cost cialis 20mg prix en pharmacie cialis side effects
drug cialis
جمعه 24 خرداد 1398 05:40 ق.ظ

Really all kinds of terrific material!
cialis online only here cialis pills cialis generic look here cialis order on line cialis ahumada cialis daily reviews cialis dosage recommendations cialis canada comprar cialis 10 espa241a cialis side effects
Buy generic cialis
پنجشنبه 23 خرداد 1398 03:34 ب.ظ

With thanks, Quite a lot of content!

cialis canada on line cialis billig cialis 5 mg cialis pas cher paris online cialis click now cialis from canada sublingual cialis online how do cialis pills work opinioni cialis generico low dose cialis blood pressure
http://cayterli.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 01:56 ق.ظ

You revealed this superbly!
cialis patentablauf in deutschland click now cialis from canada prescription doctor cialis cialis online cialis prices in england cialis tadalafil online 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis price thailand cialis lowest price wow cialis tadalafil 100mg
http://cialisvie.com/
دوشنبه 20 خرداد 1398 01:23 ق.ظ

Nicely put, Thanks a lot.
we choice free trial of cialis cialis therapie tadalafil tablets cialis 20 mg effectiveness interactions for cialis cialis cost cialis generico online cialis prezzo al pubblico safe site to buy cialis online cialis 20 mg
http://cialisvie.com/
شنبه 18 خرداد 1398 07:22 ب.ظ

You said it very well..
ou acheter du cialis pas cher cialis online deutschland bulk cialis generic for cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne female cialis no prescription we like it cialis soft gel cialis generique 5 mg buy cheap cialis in uk cialis super acti
Online cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 09:11 ب.ظ

Wonderful info. With thanks!
cialis y deporte comprar cialis 10 espa241a cialis online prezzo cialis a buon mercato 40 mg cialis what if i take cilas female cialis no prescription estudios de cialis genricos non 5 mg cialis generici cialis 30 day trial coupon
buy cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 01:39 ق.ظ

You actually said that wonderfully.
generico cialis mexico achat cialis en europe viagra or cialis order cialis from india costo in farmacia cialis cialis 5 effetti collaterali precios de cialis generico warnings for cialis tadalafil tablets what is cialis
Buy cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 09:11 ق.ظ

Factor effectively considered.!
prescription doctor cialis cialis en 24 hora cialis coupons side effects of cialis cialis kamagra levitra cost of cialis cvs click here take cialis generic cialis pro cialis wir preise cialis 30 day trial coupon
buy cheap cialis in canada
سه شنبه 13 آذر 1397 09:37 ب.ظ

Awesome facts. Thanks!
cialis 5mg billiger cialis online deutschland viagra cialis levitra cialis mit grapefruitsaft cialis online nederland cialis efficacit canadian discount cialis cialis 5mg prix click now cialis from canada cialis coupons printable
Buy cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 10:47 ق.ظ

You've made the point!
cialis arginine interactio cialis arginine interactio link for you cialis price i recommend cialis generico no prescription cialis cheap price cialis per pill cialis 5 mg para diabeticos cialis et insomni only best offers 100mg cialis look here cialis order on line
buy cheap cialis in canada
دوشنبه 12 آذر 1397 11:04 ب.ظ

Seriously loads of excellent advice.
cialis herbs buy cialis cheap 10 mg cialis prezzo al pubblico prices for cialis 50mg cialis en 24 hora how much does a cialis cost generic low dose cialis cialis venta a domicilio ou trouver cialis sur le net tadalafil
Cialis prices
دوشنبه 12 آذر 1397 10:14 ق.ظ

Really many of great knowledge.
cialis generika tarif cialis france we choice free trial of cialis cialis generika when will generic cialis be available cialis canadian drugs cialis great britain generic for cialis dosagem ideal cialis comprar cialis 10 espa241a
Cialis 20 mg
یکشنبه 11 آذر 1397 10:32 ب.ظ

Very good facts. Thanks a lot.
try it no rx cialis cialis alternative preis cialis 20mg schweiz cialis italia gratis order a sample of cialis only here cialis pills rx cialis para comprar cialis 5 mg generic cialis cialis cost
buy cialis no rx
یکشنبه 11 آذر 1397 09:35 ق.ظ

Cheers. I appreciate this.
overnight cialis tadalafil cialis kaufen wo click here take cialis non 5 mg cialis generici enter site 20 mg cialis cost cialis 5 mg para diabeticos cialis 20mg preis cf cilas only now cialis 20 mg tadalafil 20mg
Cialis 20 mg
شنبه 10 آذر 1397 10:44 ب.ظ

You mentioned it adequately.
cialis arginine interactio opinioni cialis generico canadian discount cialis online prescriptions cialis cialis pills price each cialis 5mg cialis daily dose generic cialis sicuro in linea low cost cialis 20mg low dose cialis blood pressure
Buy cialis online
شنبه 10 آذر 1397 09:27 ق.ظ

You suggested that fantastically!
cialis for sale south africa cialis dosage amounts cialis tablets precios cialis peru generico cialis mexico cialis daily new zealand brand cialis nl cialis per paypa cuanto cuesta cialis yaho buying brand cialis online
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30